Eğitim İş Bursa: Antep’ten çadır alındı, Bursa’da logo basıldı

BURSA – Eğitim İş Bursa Şube Başkanı Yeliz Toy, bugün sendika binasında yaptığı basın açıklamasında, Bursa’daki okullarda üretildiği söylenen çadırların Antep’ten satın alınarak Bursa’ya üzerine logo basılması için getirildiğini ve sonrasında deprem bölgesine gönderildiğini ileri sürdü.

Eğitim İş Bursa Şube Başkanı Yeliz Toy

‘YÜZ BİNLERCE LİRALIK KAMU ZARARINA NEDEN OLUNDU’

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Bursa Ömer Halisdemir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde atölyeler kurulduğunu, çadırların metal aksamlarının üretiminin bu okuldaki atölyelerde, kumaş malzemesinin ise Osmangazi Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin atölyelerinde dikildiğini söylemişti. AFAD standartlarında üretilen 410 adet afet çadırı, tırlara yüklenerek 22 Şubat’ta Bursa’dan deprem bölgesine gönderilmişti.

Toy, Bursa’da üretildiği söylenen çadırların Milli Eğitim Bakanlığı’nca deprem bölgesinden satın alınarak Antep’ten Bursa’ya gönderildiğini, çadırların üzerlerine MEB logoları yapıştırılarak yeniden tırlarla deprem bölgesine gönderildiğini ileri sürdü.

Toy, “Milli Eğitim Bakanlığı barınma ihtiyacının acil olduğu Hatay ve Kahramanmaraş illerine 1,5 saatlik mesafedeki Gaziantep’ten satın aldığı çadırları kısa sürede bölgeye sevk etmek yerine logo bastırmak için Bursa’ya göndermiş, bu yolla hem zaman kaybedilmiş hem de yüz binlerce liralık kamu zararına neden olunmuştur” diye konuştu.

‘UYKU TULUMLARI DA BAŞKA ŞEHİRDEN SATIN ALINDI’

Uyku tulumlarına dair de açıklama yapan Toy, Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde üretildiği söylenen uyku tulumlarının da bir başka şehirden satın alınarak Meslek Lisesi’nde üretilmiş gibi bölgeye gönderildiğini söyledi. Toy, pandemi sürecinde de 5 milyon adet antijen kiti üretecek tesisin kurulduğu ve üretime başlaması için 600 bin TL’lik cihaz satın alındığı, onaylar alınarak kısa sürede üretime başlanacağı söylenen Otomotiv İhracatçıları Birliği Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde bugüne kadar tek bir antijen kitinin üretilmediğini sözlerine ekledi.

Bursa Valisi Yakup Canpolat’a seslenen Toy, “Bu skandallara ortak olan Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri, skandalın paydaşı olan okul müdürleri derhal görevden uzaklaştırılmalı, adli ve idari soruşturmalar acilen başlatılmalıdır. Yardım malzemelerinin satın alınması, nakliyesi ve diğer finansal süreçleri titizlikle incelenmelidir” dedi. Toy, Hatay İl Milli Eğitim Müdürü olarak görevlendirilen eski Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Serkan Gür için “Serkan Gür Millî Eğitim Bakanlığı’nın Bursa’daki çadır skandalının paydaşı ve yürütücüsü olarak görev yapmış, bu suça da ortak olmuştur. Serkan Gür ve diğer sorumlular halktan özür dilemeli ve bu usulsüzlüğün bedelini ödemelidir” ifadelerini kullandı. (DUVAR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir