Siyasiler arasında ırkçı polemik… ‘Tito artığı’… Kim ne dedi… Sosyal medya tepkili…

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, konuk olduğu Tv100’de, Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş’ı hedef aldı.

Destici, Baş için “Tito artığı” ifadesini kullanarak, Alman istihbaratının kontrolünde yetiştiği iddiasında bulundu.

Destici’nin sözleri şöyle:

“Adam Tito artığı. Yugoslavya’da biliyorsunuz bir Tito rejimi vardı; bir Sovyet rejimi benzeri, bir komünist rejim vardı. Şimdi buradan geçiyorsun Almanya’ya. Tamamen sol örgütler içerisinde, belli ki Alman istihbaratlarının kontrolünde yetiştiriliyorsun, Türkiye’ye gönderiliyorsun. Senin gerçek soyadın ne, Jusoviç. Burada neyi kullanıyorsun, Baş’ı kullanıyorsun. TİP’in başkanından söz ediyorum. Aç bak Google’a. Güya araştırmacı, siyasi derinliği…”

Siyaset Bilimci Talat Atilla’nın “Geçmişte mi böyleymiş. Belki sonradan değişmiş olabilir, kendini resetlemiş olabilir” demesi üzerine Destici sözlerini devam ettirerek, “Gerçeğin toplumdan gizlenmesini doğru bulmuyorum” dedi.

ERKAN BAŞ: IRKÇILIK BUDUR

Erkan Baş, bu sözlerin üzerine sosyal medya hesabından şu açıklamayı yaptı:

“Bu şahsı ciddiye almam ama burada mesele ben değilim.

Hakaret edilen ülkemizdeki milyonlarca Yugoslavya göçmenidir. Ajan diye itham edilen Almanya’da doğmuş milyonlarca işçi çocuğudur. İşte ırkçılık budur.

Suyun öte tarafının, gurbetteki emekçilerin haysiyetine yenileceksiniz!

“IRKÇIKIL SAHTEKÂRLIKTIR”

Baş, Destici’nin “Kamuoyundan gizleniyor” iddiasına ise hakkındaki bilgilerin hem internette hem de kendi yazdığı “Yaşamak İçin Sosyalizm” isimli kitabında yer aldığını belirtti.

Baş, sosyal medyadaki ikinci paylaşımında, “‘Gizleniyor’ dediği bilgilere ise herkes kolaylıkla ulaşabilir. İlk görselde adıma açılmış Wikipedi sayfasını, ikincisinde ise kaleme aldığım Yaşamak İçin Sosyalizm kitabındaki satırları okuyabilirsiniz.

Irkçılık komploculuktur, ırkçılık sahtekârlıktır. Bu da basit bir örneğidir.” İfadelerini kullandı.

BARIŞ ATAY: “ÜLKEYİ BU PİSLİKLERİN ZİHNİYETİNDEN ARINDIRACAĞIZ”

Destici’ye tepki gösteren bir diğer isim de yine Almanya doğumlu olan TİP Hatay Milletvekili Barış Atay oldu. Atay, Destici için “Babam cezaevinde, annem sürgünde olduğu için Almanya’da doğmuş Antakyalı bir arabım. Hayatımız Mustafa Destici gibi ırkçı dingillerle mücadele içinde geçti. Bunlara hiç pabuç bırakmadık, bırakmayız. Geleceğimizi; ülkeyi bu pisliklerin zihniyetinden arındırarak kurtaracağız” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Destici; sanat, siyaset ve medya camiasından da büyük tepkilerle karşılaştı.

AYLİN ASLIM: “IRKÇI NEFRETİNİZ YETTİ ARTIK”

Balkan göçmeni bir ailenin kızı olan müzisyen Aylin Aslım, Erkan Baş’ın Tweetini alıntılayarak, #ÖzürDileDestici etiketiyle, “Atatürk’ten bu yana bitemedi Balkan Türkleri’ne olan kininiz. Irkçı nefretiniz yetti artık” sözleriyle Destici’ye tepki gösterdi.

Aylin Aslım, tepkisini, “Aslım sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarda, “Yugoslav göçmeni ve Almanya’da işçi bir ailenin çocuğuyum. Milyonlarca işci çocuğu gibi Amanya’da doğdum. Sen hangi cüretle milyonlarca göçmen ve işçi vatandaşı, onların çocuklarını diline doluyorsun?” ifadeleriyle sürdürdü.

“DİN TÜCCARLIĞIYLA GİREMEDİĞİNİZ TRAKYA’YA ANCA ‘GOGIL’DAN GİRERSİNİZ”

Destici’nin, Sosyalist Yugoslavya Cumhuriyeti’nin eski lideri Josep Broz Tito’ya yönelik sözlerine de değinen Aslım, Tito’nun Balkan halklarını birleştirmiş bir lider olduğunu söyledi. Destici’nin Erkan Baş’ı ailesi ile ilgili bilgileri Google’dan aldığını söylemesine de gönderme yapan Aslım, “Din tüccarlığı yapamadığınız, ırkçılık yapamadığınız, yıllardır giremediğiniz göçmen diyarı Trakya’ya da anca ‘gogıl’dan girersiniz” dedi.

AYŞEN ŞAHİN: “DESTİCİ HADDİNİ BİLSİN”

Yazar ve İletişimci Ayşen Şahin de Destici’ye tepki gösterdiği paylaşımında şunları söyledi:

“Balkan göçmenlerinin hepsinin burada soyadı değişti. Tüm muhacirlere edilmiş bir hakaret ve itham bu. Destici haddini bilsin. Derhal sözünü geri alsın, hepimizden özür dilesin. Bir zamanlar Nuriof soyadı taşıyanların torunu olarak söylüyorum”

İLYAS SALMAN: “HAKKINDAKİ GİZLİ BİLGİLERİ VİKİPEDİ’YE GİZLEMEK ÇOK AKILLI İŞ”

Usta sanatçı İlyas Salman ise Destici’yi tiye aldı. Salman, paylaşımında, “Yalnız hakkındaki gizli bilgileri Vikipedi’ye gizlemek çok akıllı iş. Erkan büyük ajanmış” ifadelerini kulandı.

CEMAL ENGİNYURT: “HİZBULLAH’IN PARTİSİYLE BİR ARAYA GELEN ZAT”

Demokrat Parti milletvekili Cemal Enginyurt da Destici’ye sosyal medya hesabından tepki gösterdi. Enginyurt, şu ifadeleri kullandı:

“Türklüğü tanımayan, Türk Bayrağından rahatsız olan, Anayasadan Türk ismi çıkarılsın diyen, M.KEMAL ATATÜRK düşmanları Hizbullahın Partisi Hüda Par ile bir araya gelen zat! Evladı Fatihan, Osmanlı topraklarında yetişen Erkan Baş’ın şahsında Balkan göçmenlerine nefret kusmuş. Ayıp ayıp.”

FATİH PORTAKAL: “SIĞ SİYASETÇİ BÖYLE OLUYOR İŞTE”

Gazeteci Fatih Portakal, Mustafa Destici’ye şu sözlerle tepki gösterdi:

“Mustafa Destici’nin yaptığı ırkçılık; ırkını diğerlerinden üstün gören, kafa yapısından dolayı ve siyasi yaklaşımı bu faşist anlayış üzerine kurulu değişmeyecek bir düsence kodu. Aslında farkında değil, kökü oralara dayanan insanları kırdığının, Boşnakları öfkelendirdiğinin, ülkede yaşayan gayrimüslimleri üzdüğünün… Sığ siyasetçi böyle oluyor iste… Mevlana hayatta olsaydı bu kafalara iyi ders verirdi. Ne yazık ki hayatta değil, yeni bir Mevlana gelmeyeceğine göre kanımca en iyi dersi millet 14 Mayıs’ta sandıkta verecek. Umarım öyle olur, umarım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir