Bu meyveyi yemekten önce yiyin ve kanınıza ne olacağını görün

Her greyfurt türü, çok mayhoştan aşırı tatlıya kadar değişen farklı bir tat profiline sahiptir. Greyfurt A ve C vitaminleriyle doludur ve mükemmel bir diyet lifi kaynağıdır. Meyvenin ayrıca 25 gibi son derece düşük bir glisemik indeksi vardır.

Greyfurt kan basıncını düşürür: Greyfurt B6 vitamini, kalsiyum, folat, magnezyum ve tiamin içerir. Aynı zamanda kalp atış hızı ve kan basıncını kontrol etmede önemli rol oynayan bir besin olan potasyum da içerir. Hücrelerdeki sıvıların normal seviyelerini korur, bu sıvılar daha sonra sodyum ile dengelenir, bu da hücrelerin dışındaki sıvıların normal seviyesini korur.

Araştırma verileri, greyfurtun, hipertansiyonun yaygın nedenlerinden biri olan sodyumun olumsuz etkilerini ortadan kaldıran yüksek potasyum içeriği nedeniyle kan basıncını düşürmede etkili olduğunu gösteriyor.

Randomize kontrollü bir deneyde araştırmacılar, 74 aşırı kilolu yetişkin gönüllüyü gözlemledi ve onları iki gruba ayırdı. Birinci gruba her öğünden önce günde üç kez yarım greyfurt verilirken, kontrol grubuna hiç greyfurt verilmedi. Sonuçlar greyfurtun kan basıncını düşürmeye yardımcı olduğunu gösteriyor. Meyveyi tüketenler ayrıca kilo veriyor, bel çevresini küçültüyor ve LDL (düşük yoğunluklu lipoprotein) kolesterol seviyelerini düşürüyor.

Başka bir çalışmada araştırmacılar, greyfurt suyunun pancar suyunun sistolik basıncı düşürücü etkisini arttırdığını bildirdi. Analiz, greyfurt tüketenlerde kontrol grubuyla karşılaştırıldığında sistolik basınçta önemli bir azalma olduğunu gösterdi.

Greyfurt suyuyla etkileşime girebilecek bazı ilaç örnekleri: Anksiyete önleyici ilaçlar antihistaminikler kortikosteroidler yüksek tansiyonu tedavi eden ilaçlar kolesterol seviyelerini düşürmek için kullanılan statinler Aritmileri (düzensiz kalp ritmi) tedavi etmek için kullanılan ilaçlar organ nakli reddini önleyen ilaçlar

Reaksiyonlar kişiden kişiye değişse de, greyfurt suyunun onlarla etkileşime girip girmediğini görmek için aldığınız ilaçların etiketlerini ve broşürlerini her zaman kontrol etmelisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir