Çocukların Daha Yaşanabilir Bir Marmara Projeleri. MARUF23’te Sergilenecek

Çocukların daha yaşanabilir bir dünya için Marmara’yı hayal ettiği Şehirde Yaşam Atölyeleri tamamlandı. Marmara Belediyeler Birliği ve Arkki Türkiye iş birliği, Kalebodur desteği ve belediyelerin ev sahipliğinde düzenlenen atölyelere 11 ilden 187 çocuk katıldı. Atölyelerin ardından çocukların geleceğin şehirlerine yönelik fikir ve tasarımları MARUF23’te yer alacak özel oturum ve sergi ile MARUF katılımcılarıyla paylaşılacak.

Marmara Urban Forum (MARUF) ve MARUF on the Go etkinlikleri kapsamında 21 Ağustos- 23 Eylül 2023 tarihleri arasında düzenlenen Marmara’yı Hayal Etmek: Şehirde Yaşam Atölyeleri ile Marmara Bölgesi’nin 11 şehrinde yaşayan çocuklar, yaşamak istedikleri çevreleri hayal etti.

Çocukların ürettiği fikirler ve maket görselleri, 4-7 Ekim MARUF23’te İstanbul Kongre Merkezi’nde sunulmak ve dijital / fiziksel şekilde sergilenmek üzere sizleri bekliyor.

Şehirde Yaşam Atölyesi

Akademik süreçler dahil, farklı platformlarda sürdürülebilir projeler üretmeye devam eden Kalebodur’un da destekçileri arasında yer aldığı, “Marmara’yı Hayal Etmek: Şehirde Yaşam Atölyeleri” aracılığıyla bölgede yaşayan çocuklara, yaşadıkları çevreyi farklı perspektiflerden algılama ve kent mekânını tasarım bakış açısıyla değerlendirme becerisinin kazandırılması amaçlanıyor.

Şehirde Yaşam Atölyesi’nde çocuklar, geleceğin şehirlerini güzel, sürdürülebilir ve kapsayıcı hale getirecek fikirlerini üç boyutlu maketlerle inşa edecek. Atölyede yeni teknolojiler, sürdürülebilirlik, entegrasyon, yenileme gibi konular üzerine düşündükten sonra çocuklar, el becerisini kullanarak çizim ve maket oluşturmaya vurgu yapan tasarım odaklı düşünme süreçlerine dahil olur. Çocuklar, kurgusal bir şehir üzerinden seçtikleri fonksiyonların (konut, park, ofis, hastane vb.) tasarımlarını bireysel olarak üretir. Atölyenin son aşamasında çocuklar, inşa ettikleri şehrin parçalarını arkadaşlarıyla paylaşıp, tüm parçaları birleştirerek geleceğin şehrini oluşturur.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir